Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravme se na jiný svět. Cirkulární svět

Zíráte na komoditní burzy? Mnozí ano. A co teprve, když to, co zažívají, není investiční bublina? Co když je to, co se děje s mědí, hliníkem, kobaltem, stříbrem, kukuřicí, sójou, vepřovým (a tak dále, a tak dále), nová realita?

Co když je to prostě nalezení nových „férových“ cen?

Ano, vskutku. Těžko se tomu věří. Když je ropa jednou za dvacet dolarů za barel, jindy za padesát nebo šedesát (a v paměti máme i nějakých 100 a více dolarů), jak potom hovořit o férové ceně? Tedy o ceně odpovídající skutečné poptávce a nabídce. Z principu se zdá, že ceny jsou více hříčkou trhů a největších účastníků obchodů, jejich okamžité nálady a úvahy, co půjde nahoru a co ne. Jenže na druhou stranu by alespoň v nějaké delší perspektivě přece jen měly trhy odrážet skutečnost. Protože bez poptávky koncového kupce, který do komodity vloží přidanou hodnotu a přepracuje ji na další zboží, které se ziskem prodá, se žádná cena nemůže dlouhodobě udržet.

Při pohledu na vývoj cen komodit za poslední dva nebo tři měsíce se skutečně zdá, že jde o dílo spekulantů. Ale pohlédneme-li na dlouhodobý trend, pak nelze přehlédnout, že přes všechny výkyvy a občasné skoky dané náladou, úrodou nebo neúrodou, hospodářským cyklem a množství dalších vlivů je tady nesporný trend k soustavnému permanentnímu růstu cen komodit.

Ono neustálé "hopsání" nahoru a dolů vlastně jen zakrývá, že dlouhodobý a od inflace očištěný trend je "soustavné zdražování" surovin.

Jistě, řada věcí k tomuto trendu přispívá. Třeba tištění peněz centrálními bankami, když ale tyto nové peníze jen těžko nacházejí zhodnocení (při extrémně nízkých sazbách). Uložení do komodit (a do cenných papírů na burzách) pak má nespornou logiku a je protiinflačním opatřením (inflaci každý cítí hned za prvním rohem). Všichni také očekávají silně růstový rok (což po loňském propadu samozřejmě není divné). Stát za státem ohlašují nové investice do elektromobility, do nových energetických technologií, roste poptávka v počítačovém a komunikačním průmyslu. Tohle všechno hraje svoji roli, protože to všechno úzce souvisí s komoditami.

Ale ten hlavní a skutečně dlouhodobý trend je možná nenápadný, nicméně drtivý. Po řadě komodit roste poptávka tak, jak se náš svět pomalu, leč jistě mění. A kdybychom vzali všechny komodity jako jeden balík a nazvali ho „prvotní suroviny“ (v tomto smyslu slova jsou prvotními surovinami třeba i ta pšenice nebo sója), pak v dlouhodobých průměrech uvádějí různé studie roční růst cen o jedno až dvě procenta nad úrovní inflace koše měn, za které se obchoduje. A růst poptávky jen o trochu pomalejší, než je růst světového HDP.

Samozřejmě se čas od času nějaká komodita vydá „proti směru jízdy“ – třeba ropa už má asi svoje nejlepší doby za sebou a čekají ji desetiletí postupného sestupu z pozice klíčové energetické suroviny do podstatně méně prestižního postavení důležité chemické suroviny. Ale to jsou z hlediska dlouhodobého vývoje jen drobné odchylky.

Soustavný růst ceny těchto „prvotních surovin“ povede ke změně, na kterou lze vsadit s klidným svědomím jmění. Projeví se v podstatně horečnatější snaze (než dosud) zaměřit se na využití surovin „druhotných“. Jednoduše řečeno – čím dražší bude nikl nebo měď z vytěžené rudy, tím spíše se vyplatí najít v odpadu každý kousek mědi nebo niklu a vrátit ho do výroby. Je to daný a jasný ekonomický zákon, je to naprosto tržní a nezpochybnitelné.

Dovolím si tvrdit, že jsme tomuto stavu daleko blíže než kdy dříve. Během několika málo desítek let (a možná i jen jednotlivých let) nebudou investice do recyklačních linek státem složitě podporovaným „netržním“ opatřením zatěžujícím cenu zboží zvláštními příplatky nebo daněmi, ale oborem, který se bude živit sám a který bude mimořádně prosperovat. Lineární výrobní řetězce, u kterých většina použitých materiálů končí ve finále degradací suroviny nebo dokonce na skládce, budou ve značné míře nahrazeny cirkulárními řetězci vedoucími zpět do obdobné či dokonce stejné nové výroby. Řada postupů při produkci bude uzpůsobena tomu, aby se suroviny mohly „točit“.

Současné cenové vzepjetí komodit se za tu dobu jistě ještě mnohokrát zlomí do větších či menších pádů, trhy zažijí také nesčíslné množství větších či menších vzestupů. Ale trend, trend je jasný. Jakkoliv to může někdo zesměšňovat či zpochybňovat, budoucí ekonomika bude cirkulární v té nejvyšší míře, jaké budeme vzhledem k technologickému pokroku vůbec schopni.

Budoucí ekonomika bude (přinejmenším jednou nohou) stát na tom, čemu dneska říkáme odpad. A čím rychleji poroste cena vytěžených surovin, tím rychleji k tomu dojde.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 22.3.2021 11:50 | karma článku: 16,82 | přečteno: 780x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,40 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6131x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4331x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,31
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik