Bohu díky, že nejsme Turecko a že máme nezávislou centrální banku!

25. 11. 2021 7:47:34
Když před pár týdny Bankovní rada ČNB prudce zvýšila sazby a zahájila velké protiinflační tažení, řada politiků, ale i analytiků a mediálních ekonomů na ní nenechala nit suchou. Měli by se podívat na to, co dělá inflace v Turecku.

To je totiž skutečně strašné. A ještě horší je, jak na to reaguje turecký stát a centrální banka.

Vraťme se ale o pár desetiletí v čase. Někdy v roce 1990 nebo 1991 se povedl Alexanderu Dubčekovi nechtěný vtípek. Po vystoupení z letadla, když se vracel z meziparlamentní návštěvy, prohlásil se svým širokým úsměvem před novináři: „Byli jsme se v Turecku učit to jejich hospodářství.“ Dneska by to chudák schytal na sociálních sítích nevídaným způsobem, tehdy byla doba tolerantnější a všichni to přešli lehkým pousmáním. Navíc: Tehdy také platilo, že Turecko bylo něco jako „hospodářský zázrak“. Prudký růst ekonomiky i životní úrovně, hospodářství se modernizovalo před očima, reformy probíhaly s neuvěřitelnou pílí, rychlostí a především úspěšně.

Devadesátá léta a stejně tak období do zhruba let 2014 – 2015 byly (samozřejmě s přerušeními danými globálními otřesy) časy skutečně obdivuhodného vzestupu turecké ekonomiky, industrializace, celkového růstu, stabilizace měny. Nepříliš časté hlasy o tom, že to všechno stojí stále více na vratkých základech, byly překrývány voláním „Velké Turecko!“, podivným „pokusem o vojenský puč“, islamizací, postupným ořezáváním ekonomických svobod a celkovým omezením svobod občanských. Mimo jiné byl do dlouhá desetiletí sekulárního školství zaveden zpět náboženský akcent.

Dnes je Turecko v sevření obrovské inflace, která oficiálně dosahuje dvacet procent, ve skutečnosti to bude spíše procent 40, turecká lira je na kolenou, ekonomika slábne a životní úroveň padá. Občanské svobody jsou stále více nahrazovány islámským viděním společnosti. O tom ale psát nechci.

Prezident Erdogan několikrát rozprášil za poslední roky vedení centrální banky, zcela si ji podmanil a při v podstatě extrémním tempu růstu cen a znehodnocování měny nařídil pokračovat v politice nízkých sazeb (jinými slovy pumpovat dál do ekonomiky nové a nové peníze).

Naši zarputilí kritici bankovní rady by se měli kouknout na Turecko, jak to vypadá, když je odbornost nahrazena diletantstvím a když vedení centrální banky převezmou politici. Protože stejně, jako mělo smysl dívat se na Turecko v oněch letech 1990 nebo 1991 a hledat v něm inspiraci pro vlastní reformy, ještě daleko více má smysl se na Turecko dívat nyní. Jenže jako na příklad stavu, kdy absurdní neznalost a ideologie či rovnou náboženství převezmou otěže řízení věcí ekonomických. Na okraj: Jeden z argumentů, který prezident Erdogan používá proti logickému a naprosto nutnému růstu sazeb jako důležité páky boje proti inflaci, je tvrzení, že vysoké sazby jsou lichva a islám zakazuje úročení peněz. Z toho pak jeho tým vyvozuje závěr, že znehodnocování měny je naopak zaviněno vysokými sazbami.

Nemohu si pomoci, ale připomíná mi to jednu ze slavných cimrmanovských přednášek:

"Nebyl to Strindberg, kdo experimentálně zjistil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne? Někdo to totiž vyzkoušet musel. Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé!"

Halas kolem rozhodnutí naší Bankovní rady už trochu utichnul a alespoň na této frontě už je veřejná diskuse trochu klidnější a racionálnější. Takže přichází čas spíše poděkovat centrálním bankéřům za jejich krok. A uspořádání naší Ústavy a celému institucionálnímu systému, že máme na vládě a politicích nezávislou centrální banku. Ne jako v Turecku.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 25.11.2021 7:47 | karma článku: 18.28 | přečteno: 358x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 717 | Diskuse

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 4277 | Diskuse

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 607 | Diskuse

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 28.98 Průměrná čtenost 1341

Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...