Sbohem Chicago, Boeing odlétá

11. 05. 2022 19:07:55
Malá, nenápadná zpráva. Alespoň z českého pohledu vlastně nepodstatná. I když... Zase tak nepodstatná ne. Výrobce letadel Boeing stěhuje svou centrálu z Chicaga (Illinois) do Arlingtonu (Virginia).

Neříkám, že ta informace v Čechách úplně zapadla, to by nebylo fér. Objevila se. A dokonce se zajímavým zdůvodněním tohoto rozhodnutí. Podle českých ohlasů obrovská americká letecká a zbrojařská firma přemístí centrálu kvůli růstu zločinnosti v Chicagu. Vedení firmy je údajně deprimováno zvýšením počtu krádeží, násilných trestných činů a vražd. Z čehož se v Čechách stalo, že to snižuje zajímavost průmyslové aglomerace v Illinois a Boeing "prchá" do Virginie.

Což o to, důvod by to byl dobrý, logický a nešlo by jistě o novinku. V historii bychom určitě našli nějaký ten podobný případ, kdy i velmi významná firma změnila sídlo, protože prostředí kolem toho starého se zhoršilo, stoupla zločinnost a snížil se tak komfort pro firmu, její podnikání i zaměstnance.

Jenom to v případě Boeingu a Chicaga není pravda. Dokonce je trochu záhada, jak se to jednoznačně postavené tvrzení v Čechách vlastně vzalo. Jde o hezký příklad vzniku ekonomického mýtu. Ale čert to vem, ono to není zase tak důležité.

Pojďme se raději podívat na vyjádření samotného Boeingu a na ohlasy větších amerických médií. Z nich je hned je jasné, že to s tou zločinností nebude zase tak horké (tedy se zločinností jako důvodem stěhování firmy, nárůst kriminality v Chicagu je významný a v některých lokalitách samotného města i zhruba desetimilionové aglomerace je to skutečně obrovský problém).

Prohlášení Boeingu a konec konců i komentáře velkých amerických médií ale skutečně hovoří o poměrně výrazně odlišných důvodech, než o obavách z vražd. Pokud již v textech něco o kriminalitě v Chicagu vůbec objevíme, je to zmíněno vysloveně okrajově. Takže v realitě (a ne ve virtuální realitě) daleko větší vliv na rozhodnutí společnosti měly zjevně hlavně ekonomické a strategické výhody nové adresy.

Bude docela zajímavé si je projít, protože to nabízí jistá obecná poučení a některá i speciálně pro Českou republiku.

Za prvé je to přes řeku Potomac kousek do Pentagonu a Washingtonu. Čili k hlavním zákazníkům vojenské části Boeingu. A i když si asi většina lidí představí pod touhle korporací Jumbo Jet, více než polovina příjmů pochází z vojenského sektoru. Jak vidíme celkem jasně kolem sebe, zbrojit se bude v příštích letech skutečně hodně.

Za druhé z Virginie je to blíž do klíčových oblastí, kde má Boeing produkční kapacity, což je mimo jiné Severní Karolína. Nové sídlo společnosti je strategicky blízko letišti a celkově je z dopravního hlediska umístěno velmi příhodně. Takže i v časech on-line všeho se zdá, že vzdálenosti stále hrají svoji roli.

Za třetí oblast Crystal City a s ní celý Arlington patří mezi dynamicky rostoucí regiony. Pár bloků od sídla Boeingu staví rozsáhlý komplex své druhé centrály Amazon. Dominantním prvkem souboru čtyř budov bude dvaadvacetipatrový skoro 110 metrů vysoký futuristický koncept The Helix. Oproti naprosto neuvěřitelnému projektu centrály Amazonu, který plánuje investice za astronomických 2,5 miliardy dolarů, je Boeing s jeho rekonstruovanou šestipatrovou budovou chudý příbuzný (což tedy odpovídá ztrátám firmy v posledních letech). Nebuďme ale kousaví. Pokud zabodneme na mapě kružítko do místa stavby nové centrály Amazonu a uděláme si kruh zhruba patnáct kilometrů, najdeme uvnitř něj sídla dalších významných zbrojařských a technologických firem. Například Northrop Grumman přesídlili do Virginie nedávno.

Za čtvrté je zde otázka vzdělané a progresivní pracovní síly. Nelze přehlédnout faktor blízkosti řady vysokých škol, velkých investic do vědeckých universitních pracovišť a budování nových technologických kampusů v podstatě v docházkové vzdálenosti od centrály Boeingu. Ostatně se zdá že v jednom z nich založí Boeing své nové vědecké a výzkumné centrum zaměřené mimo jiné na technologie spojené s umělou inteligencí. Celý region je považován za rodící se centrum kreativního průmyslu (odvětví s klíčovým významem inovací) a není vlastně divu, že řada sdělovacích prostředků požádala o reakci a komentář ke stěhování Boeingu významného odborníka právě na otázky kreativní třídy a kreativních průmyslů Richarda Floridu.

Co naopak nehrálo v rozhodování šéfů korporace žádnou roli, to jsou finanční pobídky a daňové úlevy. Boeing i republikánský guvernér státu Virginia Glenn Youngkin potvrdili, že změna adresy nebyla podpořena žádnými dotačními a ni daňovými kroky.

Co si z toho vzít pro Českou republiku?

Že to, co hýbe firmami (v daném případě doslova), nejsou takové nebo onaké finanční pobídky, ale větší vliv mají v současnosti „soft“ argumenty: úroveň školství, podpora vědy a výzkumu, celková strukturální situace na trhu pracovních sil. A nezapomeňme ani na fakt, že sice okrajovou, ale přece jen nějakou roli hrála i ta kriminalita v Chicagu. Takže přidejme vymahatelnost práva (i toho trestního - objasněnost vražd v metropoli státu Illinois je pod padesáti procenty) a celkový pocit bezpečí.

Čili poučení pro nás zní: To, jak si poradíme právě s těmito výzvami, s inovací školství, s rozvojem vědy a výzkumu, s vhodnou podporou nových technologií, to rozhodne o budoucí prosperitě nepoměrně více, než jaký vliv na ní kdy budou mít nějaké daňové úlevy nebo nedej bože dotační programy či třeba guvernér národní banky (když se zrovna o tomto postu teď tak často mluví).

Autor: Eva Kislingerová | středa 11.5.2022 19:07 | karma článku: 19.73 | přečteno: 487x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 717 | Diskuse

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 4277 | Diskuse

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 607 | Diskuse

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1573 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 28.98 Průměrná čtenost 1342

Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...