Krásné číslo 15,1? Jak se to vezme

11. 11. 2022 13:45:14
Takhle překvapení už analytici nebyli dlouho. Inflace se v České republice snížila v říjnu meziročně na 15,1 procenta, oproti září o 1,4 procenta. To jsou na první pohled vzhledem k okolnostem skutečně krásná čísla.

Jenže nejsou.

Není to vysloveně podvod, to jistě ne. Ale překvapení analytiků je dané jediným – podceněním dopadů rychlého zavedení úsporného tarifu v dodávkách elektřiny a odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje. Což jsou v podstatě jediné důvody poklesu celkové cenové hladiny.

Protože jinak vlastně všechny ostatní složky spotřebitelského koše ve srovnání se zářím zdražily. A často nijak málo.

Je dobré se na věc podívat podrobněji. Tím si ověříme, že nějaké důvody k jásání tady nejsou.

Jak to totiž opravdu je: Náklady inflace, které dosud nesli spotřebitelé přímo (ve skutečně placených cenách), byly úsporným tarifem přesměrovány na rozpočet (protože dodavatelům je rozdíl dorovnáván). Jenže dopady zvýšeného schodku vládních financí a tedy dluhu (nic jiného to není), nesou zase občané – jen jde o zátěž o něco odloženou a redistribuovanou. O tom, zda je tato redistribuce alespoň rámcově spravedlivá nebo snad dokonce sociálně citlivá, by se dalo přinejmenším diskutovat a skoro jistě i pochybovat.

Jinými slovy: Snížení inflace administrativní regulací cen elektrické energie není vyřešení problému cen energií. Je to odložení problému cen energií. Ostatně je otázka, co se spotřebitelskými cenami udělá na začátku příštího roku přechod z úsporného tarifu na cenové stropy.

Naprosto zjevné však je, že navzdory rozsáhlé kritice se úsporný tarif ukázal jako velmi rychle fungující nástroj regulace cen a jeho praktická úspěšnost je až fascinující.

Což nic nemění na zjevném faktu, že tlak na růst spotřebitelských cen nelze chápat jako vyřešený, je v danou chvíli totiž jenom odložený v čase.

Pro důkazy se stačí podívat „do střev“ říjnového vývoje.

Pokles na straně elektrické energie je skutečně skokový a velmi výrazný. Meziměsíčně to dělá skoro 54 procent, to je obrovské číslo. Meziročně se ceny v této jedné komoditě dostaly pod úroveň stejného měsíce roku 2021.

A pak už jsou zde jenom informace o růstech – meziměsíčních i meziročních. Namátkou: potraviny a nealkoholické nápoje, což je část spotřebního koše, která zajímá asi nejvíce lidí: meziroční růst v říjnu 25,1 procenta, růst mezi zářím a říjnem 3 procenta, což bylo jedno z nejvyšších čísel za poslední rok. Pohonné hmoty a topné oleje meziročně 21,7 procenta, meziměsíčně 4,8 procenta. A pár meziměsíčních růstů některých konkrétních položek: máslo 4,5 procenta, drůbež 2,5 procenta, vejce 27 procent, zelenina 9,6 procenta, pekárenské výrobky 3,1 procenta nebo cukr až neuvěřitelných 54,3 procenta.

Takto zpomalování inflace skutečně nevypadá.

Samozřejmě je inflace 15,1 procenta lepší číslo než předchozích 17,8 procenta. To asi nemůže zpochybnit nikdo. Ale skutečně by bylo moc dobré ubránit se triumfalismu a nebít se v prsa, jak je inflace na ústupu. Fakticky se totiž nic takového neděje a dost možná ještě nějakou dobu dít nebude.

Co je nutné dodat. Podobně administrativně budou regulovány v určitém výhledu i ceny pro producenty. Teprve pak to bude mít dopad i do celé cenové hladiny, protože energie procházejí v nějaké míře (někdy menší, jindy větší) všemi produkty bez výjimky. Ale i to bude zase jenom odložení problému, nikoliv jeho řešení.

Autor: Eva Kislingerová | pátek 11.11.2022 13:45 | karma článku: 22.13 | přečteno: 571x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 717 | Diskuse

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 4277 | Diskuse

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 607 | Diskuse

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 28.98 Průměrná čtenost 1342

Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...