Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

Nicméně aktuální bouře na téma "koruna je druhou nejvýkonnější měnou na světě" (výpočet agentury Bloomberg) je tak absurdní, že alespoň pár slov prostě říct musím.

Za prvé: Vůči čemu je nejvýkonnější? Vůči dolaru. Takže jediným použitým měřítkem (v onom výseku z celku informace Bloomberg, jak nám ho představují domácí média) je kurz jednotlivých měn versus kurz dolaru. To je jistě možné srovnání, ale o „výkonnosti“ hovoří pouze dílčím způsobem. Kdybychom si jako měřítko vzali třeba kupní sílu ve stejném období (tedy inflaci jednotlivých měn) dostaneme úplně jiné pořadí. Přičemž by šlo o pořadí pro obvyklého spotřebitele důležitější.

Za druhé: Co vlastně znamená "výkonnost" podle srovnání Bloombergu? Je to „výkon“ pro nekorunového investora do korunových českých bondů. Pro něj je posílení koruny prémie k úroku. Ten totiž kromě toho, že od státu nebo soukromé firmy získal úroky, inkasuje při splacení navíc kurzový rozdíl. Zjednodušeně a s jednoduchými čísly: Na začátku přišel investor s dolary a dostal za každý dolar 20 korun. Za ty nakoupil bondy, třeba v nominálu 20 milionů korun. Průběžně inkasoval výplatu kupónů. Na konci obdržel zpět původní koruny, tedy 20 milionů. Jenže v tu chvíli mu na nákup jednoho dolaru stačilo 19 korun (koruna totiž posílila), ta jedna koruna navíc (celkem milion korun) byl další zisk k úrokům.

Za třetí: Období. Bloomberg zvolil čtyři poslední roky. A co si vzít třeba deset let? Na začátku roku 2014 byl kurz zhruba 19,90 koruny za dolar. Při současných 22,50 koruny za dolar tedy naše měna za deset let oslabila vůči dolaru zhruba o dvanáct procent. Takže ono záleží i na optice. Kdybychom si metodologicky shodné srovnání (ale desetileté) udělali pro stejný balík měn, jako udělali v agentuře Bloomberg u let čtyř, zase dostaneme jiné pořadí.

Kurz koruny k dolaru.se během 14 let vyvíjel povětšinou dosti živelně. Ostatně rozpětí od 16,30 až po 26,10 koruny za dolar mluví samo za sebe.

 

Za čtvrté: Mělo by se tak nějak brát do úvahy, že kurzy měn jsou sice určitým odrazem „výkonnosti“, ale především výkonnosti ekonomik a pohybu produktivity práce. Což platí především v případě, kdy jsou kurzy tvořené nabídkou a poptávkou. Z toho v podstatě přímočaře plyne, že kvůli historicky nízké produktivitě práce v české ekonomice by dlouhodobě koruna nutně měla posilovat, protože pokud to nedělá, je špatně něco v celém hospodářství. Při nízké základně by totiž měla produktivita práce růst rychleji než v nejvyspělejších zemích. Ovšem jakou hodnotu má informace, že koruna od začátku tisíciletí oproti dolaru posílila o padesát procent? Ve skutečnosti skoro žádnou.

Za páté: V případě koruny je situace ještě o dost složitější. Měli jsme období umělého oslabování koruny a závazku ČNB držet určitý kurz (měnový závazek ČNB započal 7. listopadu 2013, skončil dubnem 2017 a spočíval ve slibu, že banka zabrání posílení koruny pod úroveň 27 za euro), měli jsme také loňské intervenční nákupy ČNB cílené naopak na posílení měny. Takže po těchto poměrně velkých protitržních a protichůdných zásazích není možné ani v současnosti brát kurz jako úplně „čistý“. Například proto, že devalvační období vedlo k naprosto mimořádné emisi peněz (v důsledku podpořilo inflaci 2021-2023) a také k enormnímu růstu devizových rezerv. To oboje je vytvoření umělé situace, která současný tržní kurz relativizuje.

Pokud tedy nyní jde řeč o „výkonnosti“ koruny, je to (kromě výše zmíněných investorů nerezidentů) spíše novinářská licence než skutečný ekonomický argument "kvality" měny. Určité dlouhodobé posilování kurzu je samozřejmě dobré, konec konců i odpovídá celkovému vývoji hospodářství země, který je (nehledě na zákruty a zvraty) v podstatě pozitivní, ale hlavně z toho nedělejme dalekosáhlé závěry.

Koruna totiž není nijak „výkonnou“ měnou a srovnání čtyřletého rozdílu kurzů není důkazem „výkonnosti“ (ať si již pod tím pojmem představíme cokoliv). Koruna je a díky velikosti i charakteru naší ekonomiky také vždycky bude (z globálního hlediska) maloobjemovou měnou s velkou kurzovou volatilitou.

Hledat v nějakém dílčím srovnání (které navíc „výkon“ chápe způsobem nepoužitelným pro českého spotřebitele) důkaz kvality měny, to je skutečně úplně špatně.

Autor: Eva Kislingerová | středa 3.1.2024 7:29 | karma článku: 36,54 | přečteno: 3366x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,85 | Přečteno: 570x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6135x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik