Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

Samozřejmě je to nesmysl. Společné vládní konzultace čili zasedání kabinetů obou zemí jsou ve skutečnosti jenom a pouze marketingový tah, který vznikl kdysi dávno jako zase jenom marketingové zhmotnění „mimořádně úzkých a přátelských vztahů“ mezi oběma státy. Je to taková náplast na rozdělení federace. Ale skutečný význam z hlediska ovlivnění kroků jedné i druhé země je nulový.

Naštěstí. Protože rozdělení je rozdělení a jakkoliv je samozřejmě skvělé, že proběhlo přátelsky a v klidu, tak předchozí společný stát nedává ani Čechům ani Slovákům jakékoliv právo mluvit těm druhým do jejich věcí. Přátelé jistě, ale ono to vždycky platí odsud potud.

Je úplně jedno, jaké důvody kdo uvádí k rozhodnutí odstoupit dočasně od mezivládních konzultací, protože samotné ty pravidelné konzultace jsou reziduum minulosti a popravdě – zbytečné náklady na dopravu a catering. Jistě, tu a tam proběhne i jinde společné zasedání kabinetů dvou zemí, obvykle sousedních. A to je v pořádku, jako výjimečná událost a potřeba zdůraznit váhu okamžiku, dohody nebo konkrétního období to má hlavu i patu. Nicméně česko-slovenská potřeba permanentního vzájemného ujišťování o speciálnosti této vzájemnosti připomíná více placebo než co jiného.

Někdo by mohl říct, že diplomatická roztržka, kterou sledujeme, hrozí skutečným zhoršením vzájemných vztahů. Pak je ale potřeba se ptát, co jsou přesně ty vztahy? Když odmyslíme emoce a sentiment, tak nejde o nic jiného než volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Ale to jsou parametry, které máme nastavené v celé Evropské unii a zvláště v Schengenském prostoru. V tomto směru nejsou naše vztahy se Slovenskem nijak speciální, protože jsou stejné, jako s Polskem, Rakouskem, Německem nebo Kyprem. Tak to je, to je fakt a všechno ostatní je v hlavách, nikoliv v diplomatických dokumentech nebo mezinárodních smlouvách.

Kdo má sousední národ v srdci, ten ho tam má bez ohledu na to, zda se premiéři zemí právě líbají nebo si nemohou přijít na jméno. Naštěstí, protože to je jediný rozumný občanský přístup – představa, že na povel politika „ti vedle jsou zlí“ se zvednou davy a začnou totéž skandovat, je spíše děsivá než co jiného. A tak špatně na tom jistě nejsme ani v Česku a snad ani na Slovensku. Jakkoliv si přiznejme, že vyjádření některých národoveckých a nacionalistických politiků směrem k Praze jsou, řekněme to diplomaticky, příkrá a nepomáhají skutečně ničemu kromě jejich volebních preferencí.

Vraťme se ale k oné „roztržce“. Kvůli tomu, že tady kdysi byla federace, nemá smysl každé poukázání na to, že se nám některá sousedova slova nelíbí, interpretovat jako hlubokou existencionální krizi. Kdo na tento špek skáče a pláče na zhroucením něčeho „speciálního“, dělá skutečným vztahům mezi národy medvědí službu.

A jako ekonomce mi to prostě nedá. Co se těch speciálních vztahů mezi národy týká, tak jistě bychom našli statisticky mimořádné počty česko-slovenských manželství, mimořádné počty slovenských studentů na českých vysokých školách i slovenských občanů žijících v České republice. Stalo se v těchto lidských věcech něco? Nikdo se nerozvádí (nad plán), studenti nemizí a exodus západ - východ jsem nezaznamenala. Také z hlediska obchodu je Slovensko i nadále druhý nikoliv první největší importér českého zboží (samozřejmě po Německu, které z ČR dováží více než 4x více). A co se našeho dovozu týká, tak tam se Slovensko nevejde na stupně vítězů, kde pevně trůní Německo, Čína a Polsko. I z toho Polska dovážíme dvojnásobek toho, co ze Slovenska.

Kdybych to měla uzavřít: Speciálnost česko-slovenských vztahů skutečně a ani trochu nestojí na pofidérní tradici společných kabinetních sedánků. Je založena na tom, že oba národy jsou prorostlé a propojené. Ale kvůli tomu kolem sebe nebudeme chodit po špičkách a neříkat si věci na rovinu. Na to však zcela bohatě stačí běžné bilaterální vztahy, Visegrádská skupina a unijní půda. Na to se nemusí potkávat celé kabinety, aby si opakovaly, že teď zrovna si v některých věcech zrovna moc nerozumí.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 18.3.2024 13:24 | karma článku: 25,50 | přečteno: 790x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,85 | Přečteno: 570x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6135x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma: 36,54 | Přečteno: 3366x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik