Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neblázněme z matematiky, zkusme ji učinit „cool“

4. 05. 2017 22:54:49
Jeden z největších mozků historie Albert Einstein řekl: „Matematika je jediný zaručený způsob, jak se zbláznit.“

Přestože se jedná o citát povedený, s jeho obsahem se, na rozdíl od Teorie relativity stejného autora, zcela neztotožňuji. V tomto směru jsou mi rozhodně bližší slova Jana Amose Komenského, podle kterého by se měly děti ve škole naučit číst, psát a počítat.

A právě počítání neboli matematika, je v poslední době hojně diskutovaným tématem. Od školního roku 2021/2022 se totiž bude jednat o povinný maturitní předmět na všech středních školách. Jedním z důvodů tohoto rozhodnutí je pokles zájmu o kdysi povinnou zkoušku z dospělosti. Zatímco na jaře 2013 si jako maturitní předmět zvolilo matematiku 39,19 % studentů, letos na jaře se jedná o 25,07 %. Pakliže by se ve většině případů jednalo žáky, kteří si matematiku vybrali s cílem dalšího uplatnění jako nejsilnější předmět z volitelného maturitního portfolia, nejednalo by se, podle mého názoru, i přes jistý pokles zájmu o dvakrát alarmující skutečnost. Čísla z loňského roku ovšem bohužel hovoří o něčem jiném. Loni si matematiku zvolilo 27,16 % středoškoláků, přičemž 23% z nich maturitu nezvládlo. Fakt, že si takřka každý čtvrtý „matematický dobrovolník“ vybral předmět, ze kterého nakonec propadl, lze číst nejspíše tak, že si tato nemalá skupina věřila na matematiku více, než na jinou volitelnou disciplínu. Trochu děsivá, leč na reálných faktech se zakládající hypotéza.

Pojďme dál. Z údajů loňského roku, poskytnutých organizátorem maturit společností Cermat vyplývá, že maturitu z matematiky úspěšně zvládly tři čtvrtiny žáků. Jak také uvedl pan Zíka z této společnosti „více, než 10 % žáků dokázalo zvládnout test na 90 % a lépe.“ Zbytek maturantů z matematiky, tedy drtivá většina, se vtěsnal do široké kategorie chvalitebný – dostatečný. Dost dobře si proto nedovedu představit, jaká bude úspěšnost poté, co se matematika stane povinným předmětem? Zejména na učilištích a nástavbách, kde loni z matematiky propadlo 50 – 70 % maturantů. Co s tím? „Dvourychlostní“ matematika pro různé druhy středních škol?

Další otázkou pak je, jaké cíle jsou s povinnou maturitou z matematiky spojeny? V článku v Parlamentních listech mě zaujala mluvčí ministerstva školství, paní Klára Bílá, podle které je cílem v případě maturit z jazyka českého, angličtiny a matematiky „zajistit minimální znalost, takzvaná trivia těchto předmětů.“ I když i v tomto případě může platit „není trivium jako trivium“. Jako vysokoškolská pedagožka jsem takřka skálopevně přesvědčena o tom, že pokud se někdo propracuje po třinácti letech docházení na základní a střední školu k maturitě měly by být jeho znalosti z jakéhokoli předmětu, tedy i z předmětů nepovinných, nesčetněkrát vyšší, než minimální. Pakliže tomu tak není, je něco špatně!

Přesto bych v případě referenda s otázkou: Povinná maturita z matematiky ano, či ne, volila první variantu. Osobně považuji matematiku za atraktivní a pro praktický život důležitou disciplínu. Považuji za selhání základního školství, že někteří adolescenti nerozumí pojmům jako je procento. Zároveň si nejsem ani zdaleka jista tím, že povinnost činit cokoli vede automaticky k dobrým výsledkům. Pravda, těch statistických lze dosáhnout například v případě „minimalizace trivia,“ ale to není určitě záměrem.

Jako zásadní se mi v této chvíli proto jeví otázka, jak učinit matematiku pro žáky všech škol atraktivnější, přitažlivější, zajímavější? Pro odlehčení jeden televizní příběh. Podle vlivného britského listu The Guardian, zvýšil seriál Teorie velkého třesku z produkce BBC, jehož vědeckou serióznost podpořil svou účastí v jedné z epizod pan Stephen Hawking, zájem o vědecké obory, zejména pak o fyziku. Účast na univerzitních kurzech fyziky se totiž stala něčím z kategorie „cool“. Co zkusit udělat „cool“ i matematiku?

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 4.5.2017 22:54 | karma článku: 17.19 | přečteno: 460x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Přebytkový rozpočet: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak bylo napsáno v médiích, Praha bude (snad) i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Často slýcháme, že stát hospodaří s deficitem, jaká je to hrůza.

23.11.2017 v 20:52 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 334 | Diskuse

Eva Kislingerová

Zdravý rozum na pochodu

Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem dlouho dumala nad tím, zdali věnovat svůj blog možnosti mnoha výkladů ústavy, či politické neodpovědnosti? Nakonec jsem se rozhodla pro obě varianty.

8.11.2017 v 20:46 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 381 | Diskuse

Eva Kislingerová

Poslanecká sněmovna – přehlídka strůjců neúspěchu

Další demokratické parlamentní volby jsou naštěstí za námi. Teď nastala doba komplikovaných koaličních vyjednávání.

25.10.2017 v 20:43 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 720 | Diskuse

Eva Kislingerová

Španělští kohouti

Uběhlo něco málo přes dva týdny od referenda v Katalánsku, nastal čas pokusu o zhodnocení jeho výsledků. Proč až teď? Protože horké hlavy v zemi koridy postupem času vychladly.

16.10.2017 v 21:19 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 198 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Slaninová

I povstaly nové Šárky a zapíchly Ctirady

"Muži, ta sexistická a zlá stvoření, jsou hodni vyhubení!" vzala si slovo šéfka všech žen, takto Svatá Číča. "A je jedno, jestli jsme jim to my ženy dovolily, či nikoli. Musí trpět, jako jsme po staletí trpěly my!"

24.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 356 | Diskuse

Přemysl Čech

Rusko a doping: - my nic, jinde hledejte viníky

Podle ruského vicepremiéra a bývalého ministra sportu Vitalije Mutka nenese vinu za skandál kolem dopingu ruských biatlonistů a biatlonistek v souvislosti se ZOH v Soči v roce 2014 Rusko, ale naopak MOV a WADA. A kdyby jen to!

24.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 177 | Diskuse

Richard Siemko

Proč Bůh nezasahuje

Následující úvahy jsem napsal pro ty z lidí, kteří jsou hluboce zasaženi zlem ve světě a nechápou, jak můžou někteří jiní lidé věřit v Boha, který je podle jejich slov vševědoucí a přesto nezasahuje.

24.11.2017 v 11:05 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 501 | Diskuse

Petr Pánek

Střet civilizací začíná v ložnici.

Jedna blogerka , která s jistotou dovede rozpoutat diskusi zde nadhodila téma "Mateřství jako služba bohu". Budiž i když tomu nerozumím.

24.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 626 | Diskuse

Jan Tichý

Prezident volky nevolky (čti folky nefolky)

Vyhraje kandidát lidu (německy das Volk) nebo nelidu (resp. nadlidu = zákonodárců)? V posledních volbách prezidenta měli téměř všichni kandidáti podporu sobě blízké politické strany. Letos naopak téměř nikdo.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 133 |
Počet článků 28 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 851

Profesorka ekonomie, vysokoškolská pedagožka a politička. Od r. 2014 zastupitelka hlavního města Prahy (ANO 2011) a náměstkyně pražské primátorky pro oblast rozpočtu a financí. Autorka mnoha publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.