Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelený program v okurkové sezóně

14. 08. 2017 21:06:18
Asi před týdnem jsem si se zájmem přečetla rozhovor pražského zastupitele a předsedy strany Zelených Matěje Stropnického, ve kterém představoval volební program své strany.

Přestože fandím dravému mládí, a to nejen z pozice vysokoškolského pedagoga, nad některými body bych si dovolila trochu se pozastavit.

V úvodní části rozhovoru pan kolega (jsem totiž také pražskou zastupitelkou) Stropnický říká: „Abychom měli svobodnou společnost, musí být sociálně jistá. Zadlužený člověk není svobodný, ať už má na sobě hypotéku, exekuci, nebo nevyjde se svým příjmem.“ Určitě lze souhlasit, že člověk nezadlužený se cítí komfortněji, než osoba zadlužená. Na druhou stranu, jak vlastně jde dohromady zadlužení a svoboda? Já myslím, že se dlužník sám a dobrovolně zadlužil... lidé se totiž zadlužují, protože jejich sklon ke spotřebě je podporován prostřednictvím nekonečných reklam a dalších lákadel. Svého času byl do školních osnov zařazen program na zvýšení finanční gramotnosti, tak se snad jeho výsledky časem dostaví. Doufám.

Rozhodně bych ale neházela do jednoho pytle hypotéku na straně jedné, což je mnohdy nezbytná investice do budoucna, a na straně druhé spotřebitelské úvěry, exekuce, nebo snadneschopnost vyjít s vlastním příjmem. Podle údajů CBCB (Czech Banking Credit Bureau) mělo k 31. 3. 2017 v Česku hypotéku a úvěr na bydlení ze stavebního spoření 1 118 000 obyvatel. Já opravdu, nejspíše na rozdíl od MatějeStropnického, nevěřím tomu, že více než 10% mých spoluobčanů žije kvůli tomu v nesvobodné společnosti.

Možná můžeme souhlasit s názorem „zeleného“ předsedy Matěje Stropnického o často hodně omezené finanční svobodě exekucí postiženého jedince. Na druhé straně, soudní exekuce, o jakkoli nepopulární nástroj se jedná, jsou bohužel stále nezbytnou součástí demokracie. V této souvislosti bychom si ovem měli uvědomit, že osvobozením jednoho dlužníka vrháme do nesvobody minimálně jednoho věřitele, protože lidově řečeno „ostrouhá“. A mezi věřiteli nejsou pouze „instituce zlotřilého kapitalismu,“ se kterými je nezbytné (podle některých z nás) zatočit, ale také třeba matkysamoživitelky, či drobní živnostníci.

Co se nesvobody a „nevyjití s vlastním příjmem,“ týče, postrádám jakékoliv bližší vysvětlení. S vlastním příjmem totiž nemusí vyjít při troše snahy ani milionář, top manažer, učitel, kvalifikovaný řemeslník, nebo třeba přidavač na stavbě. Co stojí za „nevyjitím“ s vlastním příjmem? Nemoc? Dovolená? Finančně přepálené Vánoce? Neuvážená investice nebo výpomoc v rodině? Ručení za půjčku vašeho příbuzného? Obávám se, že v mnoha takových případech je více, než lítosti a snahy o „osvobození,“ zapotřebí osvěta. A také vědomí toho, že každý z nás by měl být sám strůjcem svého štěstí, byť i v tomto případě existují výjimky potvrzující pravidlo.

Mnohem více mě ovšem z pozice osoby zodpovědné za pražský rozpočet a spolurozhodující o bytové politice hlavního města Prahy, zaujal nápad pana Stropnického juniora na výkup domů a bytů od seniorů. Údajně to funguje v USA (New York? Utah? Aljaška?) a jeho princip je takový, že: senior se rozhodne výměnou za dvojnásobný důchod, věnovat po smrti dům obci. Ta ho potom nejspíše věnuje, či pronajme sociálně potřebným.

Zní to dobře, ale jak na to? Hypotéza pana Matěje Stropnického vychází z předpokladu existence většího, než malého počtu seniorů „rozhádaných“ se svými nejbližšími - rodinou, které tímto krokem zbaví pozůstalosti. Budiž, možnámůže vidina ztráty nemovitosti přimět mladší část rodiny, aby se důstojně postarala své o seniory. Na druhé straně nevím, jakým způsobem bude obec kontrolovat ekonomické poměry a konání konkrétního seniora? Co, když po smrti vyjde najevo, že pasiva mocně převládají nad aktivy a lepší bude dědictví sevzdát?

Vlastně netuším, proč by se měl v této sféře angažovat stát? Neexistuje už náhodou něco, jako věcné břemeno dožití? V jakém stavu bude veřejný sektor nemovitosti přebírat? Co když to bude účelově pořízená ruina? Kdo bude zodpovědný za správu a údržbu? Z čeho budou hrazeny provozní náklady? Jakým způsobem bude řešeno vyúčtování služeb? A hlavně, kdo se postará o to, aby noví majitelé rekrutující se z řad našich sociálně slabších spoluobčanů měli prostředky na další udržování nemovitostí?

Ve zmiňovaném rozhovoru jsem se navíc ani nedočetla, zdali bude existovat přímá úměra mezi důchodem a cenou nemovitosti, nebo ne... Bude pobírat senior z Prahy, jehož dům může mít i desetinásobně vyšší hodnotu, než je tomu v případě seniora například z Bruntálska, desetinásobek důchodu? Bylo by to logické, ale co sociální citlivost? A bude vytvořen seznam čekatelů na odchod seniorů ze světa? A co, když se bude umírat převážně v těch částech naší země, ve kterých nebude po takto získaných nemovitostech poptávka? Nastane stěhování „národů“?

Dost bylo otazníků, řekla bych. Na řadě jsou odpovědi. Škoda, že jsem se jich nedočkala v onom rozhovoru. Ale to už je nejspíše jiný příběh, třeba ani nebudou potřeba...

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 14.8.2017 21:06 | karma článku: 25.27 | přečteno: 647x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Přebytkový rozpočet: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak bylo napsáno v médiích, Praha bude (snad) i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Často slýcháme, že stát hospodaří s deficitem, jaká je to hrůza.

23.11.2017 v 20:52 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 335 | Diskuse

Eva Kislingerová

Zdravý rozum na pochodu

Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem dlouho dumala nad tím, zdali věnovat svůj blog možnosti mnoha výkladů ústavy, či politické neodpovědnosti? Nakonec jsem se rozhodla pro obě varianty.

8.11.2017 v 20:46 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 381 | Diskuse

Eva Kislingerová

Poslanecká sněmovna – přehlídka strůjců neúspěchu

Další demokratické parlamentní volby jsou naštěstí za námi. Teď nastala doba komplikovaných koaličních vyjednávání.

25.10.2017 v 20:43 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 720 | Diskuse

Eva Kislingerová

Španělští kohouti

Uběhlo něco málo přes dva týdny od referenda v Katalánsku, nastal čas pokusu o zhodnocení jeho výsledků. Proč až teď? Protože horké hlavy v zemi koridy postupem času vychladly.

16.10.2017 v 21:19 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 199 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Jak jsem (ne)byla sexuálně obtěžována

Pěkně se nám to rozjelo, jen co je pravda. Soudě podle halasu na sociálních sítích i v tisku, sexuálně obtěžováno muselo být v uplynulém roce snad 99,99 procent žen ve věku nad osmnáct let. Aspoň tomu nasvědčuje kampaň #metoo.

24.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.74 | Přečteno: 3373 | Diskuse

Petr Gabriel

Čapí hnízdo je skvost pro děti, na které náš stát zapomněl.

Dohadování v poslanecké sněmovně je sice velmi nečitelné od těch, kteří nepřejí Babišovi, protože nesnášejí jeho aktivity, které jsou některé doslova velmi nebezpečné pro naše zdraví, ale Čapí hnízdo tito zpozdilí politici vůbec n

23.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 22.61 | Přečteno: 743 | Diskuse

Eva Kislingerová

Přebytkový rozpočet: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak bylo napsáno v médiích, Praha bude (snad) i v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Často slýcháme, že stát hospodaří s deficitem, jaká je to hrůza.

23.11.2017 v 20:52 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 334 | Diskuse

Evžen Korec

Útok ČNB na bydlení má první oběť: Hypotéky začaly zdražovat

České komerční banky zareagovaly na krok České národní banky (ČNB), která na začátku listopadu zvýšila základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

23.11.2017 v 9:33 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 472 | Diskuse

Petr Havránek

Chcete babišovku?

Po celá staletí se "štamgast" vyznačoval právem mít svoji židli u vyhrazeného stolu, kam by si nikdo z běžných nebo náhodných hostů nedovolil sednout. Tato místa byla často ozdobena vtipným nebo rádobyvtipným označením.

23.11.2017 v 9:14 | Karma článku: 18.80 | Přečteno: 762 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 17.20 Průměrná čtenost 851

Profesorka ekonomie, vysokoškolská pedagožka a politička. Od r. 2014 zastupitelka hlavního města Prahy (ANO 2011) a náměstkyně pražské primátorky pro oblast rozpočtu a financí. Autorka mnoha publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.