Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

17. 08. 2017 21:30:58
Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.

Obyvatelé Barcelony, Benátek, Říma, či Dubrovníku se bouří proti turistům, kteří po městech chodí s kufry na kolečkách a mobilem před očima ve snaze najít správnou adresu svého pobytu.

S ohledem na své aktuální postavení na pražském magistrátu jsem byla v poslední době opakovaně konfrontována s otázkou, zdali hrozí něco podobného i Praze a jak se s takovou „turistofobií,“ vypořádat? V případě druhé části otázky se jedná o úkol hodný Davida Copperfielda. Ve všech zmiňovaných městech jsem totiž v minulosti byla a nikdy jsem se ze strany místního obyvatelstva nesetkala byť jen se sebemenším náznakem agresivity vůči své osobě. Kromě toho nemám informace, z čeho možná „turistofobie“ pramení. Víceméně je to prezentováno tak, že je turistů moc.

Odpověď na první část otázky je poněkud obsáhlejší. Začněme ubytovacími kapacitami. Bez zdrojů sdílené ekonomiky má Praha k dispozici 795 ubytovacích zařízení, což je asi 42 000 pokojů s 91 880 lůžky. Tato čísla korespondují s měřitelnými výsledky návštěvnosti Prahy, čítající více než 7 miliónů ubytovaných turistů ročně. Podle Analýzy sdílených platforem existuje v Praze 18 586 dalších ubytovacích „prostor“ s celkovým počtem 71 600 lůžek. Řeč čísel tedy hovoří o reálném předpokladu ubytovat v Praze až 15 miliónů turistů ročně.

I největší stoupenec turistického ruchu na základě výše uvedených dat nejspíše pochopí, že i Praha bude muset začít řešit otázku jak s turistickým ruchem naložit do budoucna. Jedná se o komplikovaný, přímo až diplomatický úkol, neboť si lze stěží představit například zákaz vstupu turistů do staré Prahy a to v důsledku naplnění jakýchsi turistických kvót. Pravda tuším, že na Mauriciu musí počet turistů korespondovat s hotelovými kapacitami, leč tento přístup je u nás z mnoha důvodů neproveditelný a navíc sama jsem jeho odpůrcem.

Ačkoliv zastávám zásadu, podle které by měl být vítán každý, kdo v dobrém přichází, stejně tak mě život naučil, že všeho moc škodí. Praha proto svádí boj o kvalitního zákazníka (rozuměj o turistu), jehož stěžejním motivem návštěvy není pořízení „selfie“ ve městě, které za směšný peníz nabízí mimořádné kvality. Byť turista sedící v centru města na kufru pojídajíc přitom bagetu vypadá pro někoho možná roztomile, přidaná hodnota pro Pražana je minimální. Nic proti pouliční konzumaci baget, ale přínosem je turista, schopný patřičně ocenit nabídku naší metropole.

Za tímto účelem byla podepsána dohoda o spolupráci s Vídní a Berlínem ohledně společné propagace v zámoří. Za bojem o movitějšího klienta stojí rovněž snaha narovnat cenovou politiku v oblasti ubytování a služeb, současná turistická klientela totiž nutí Prahu poskytovat za málo peněz, hodně muziky. V současnosti je tak vzhledem k enormní poptávce pražská křivka růstu ve srovnání s jinými destinacemi až ostudně plochá. Na pořad dne by se mělo v dohledné době rovněž dostat zpoplatnění vybraných památek. Mimochodem, například návštěva barcelonského skvostu La Sagrada Familia vyjde s průvodcem na cca 19 euro, návštěva věže na 4,50 euro. A přes veškerou úctu, kterou chován ke géniovi jménem Gaudí, jsem přesvědčena o tom, že pražské památky snesou s těmi v Barceloně jednoznačně srovnání.

Jak už jsem naznačila, turistický ruch je poslední dobou také fenoménem sdílené ekonomiky. Nic proti novým ekonomickým trendům. Mám ale dojem, že aktuální boj o turistu zákazníka nezpůsobil nic jiného, než povedený marketing vybraných služeb (takřka nabývám dojmu, že kdo nefandí Airbnb či Boooking.com je vyvrhel a zpátečník). Tento marketing pak úspěšně propaguje názor jisté skupiny turistů, pro které kvalita není na druhém, ale klidně například na desátém místě.

Jsem často tázána, zdali by se Praha vyrovnala s úbytkem turistů? Podle statistiky poradenské společnosti KPMG z roku 2017 dosahují úhrnné příjmy z turistického ruchu částky sedmi miliard korun, což vypovídá o rostoucí tendenci. Tato suma ale neplyne výhradně jen do pražského rozpočtu, zčásti je příjmem rozpočtu státního. Vedle toho Praha peníze vrací turistickému ruchu formou investic do údržby, obnovy památek, zkvalitňování služeb či bezpečnosti. Osobně si myslím, že by se Praha bez příjmů z cestovního ruchu nepochybně obešla, nebylo by to ale „bez ztráty kytičky“. Navíc mi nepřijde rozumné rozbíjet dobře fungující stroj. Asi ale bude potřeba změnit taktiku a vycházet z toho, že kvantita se jen málokdy rovná kvalitě a dát světu najevo, že kvalita také něco stojí.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 17.8.2017 21:30 | karma článku: 16.04 | přečteno: 699x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 717 | Diskuse

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 4277 | Diskuse

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 607 | Diskuse

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 28.98 Průměrná čtenost 1342

Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...