Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Španělští kohouti

Uběhlo něco málo přes dva týdny od referenda v Katalánsku, nastal čas pokusu o zhodnocení jeho výsledků. Proč až teď? Protože horké hlavy v zemi koridy postupem času vychladly.

Mimochodem, v roce 2010 v Katalánsku koridu zakázali, před rokem ale rozhodl Ústavní soud v Madridu o tom, že zákaz býčích zápasů, stejně jako pořádání referenda o nezávislosti, je v rozporu se španělskou ústavou.

Ačkoli nepatřím mezi zastánkyně nových genderových pořádků, v případě katalánského referenda jsem přesvědčena o zbytečně vyhroceném střetu dvou mužských eg. Na jedné straně katalánský premiér Carles Puigdemont. Tedy politik, který dopředu věděl, že ať vyvzdorované referendum dopadne jakkoli, jeho výsledky nebudou mít stejně žádnou váhu, neboť je protiústavní. Místo toho, aby na základě rozhodnutí Ústavního soudu, světu připomínal, že ačkoli je Španělsko mnohými považováno za vzor funkčního státu s autonomními oblastmi, je v moci centrální vlády zrušit jakékoli rozhodnutí parlamentu Katalánska a jeho vlády - jedná se tudíž o autonomii z kategorie papírových, šel do předem prohrané konfrontace. Nad zralou, politickou úvahou nejspíše převážila frustrace ze skutečnosti, že cesta k případné samostatnosti vede přes španělský Ústavní soud, kam je to z Barcelony či Girony strašně daleko. Navíc se ukazuje, že pan Puigdemont neměl a nemá plán B, neboť přes výzvy z Madridu zatím nebyl schopen sdělit, zdali region vyhlásil či nevyhlásil nezávislost a volá po jednání bez podmínek.

Na druhé straně barikády stál a stojí španělský premiér Mariano Rajoy. Ten světu ukázal, jak lze takřka prohrát partii, ve které držíte v rukách ještě před jejím začátkem veškeré trumfy, včetně esa v podobě ústavní pojistky. A nejen to. Je docela pravděpodobné, že při vysoké účasti by katalánské referendum dopadlo ve prospěch stoupenců jednotného Španělska. Ostatně, proti vyhlášení nezávislosti se postavila populární starostka Barcelony Ada Colau. V pro Rajoye horším případě by pak skončilo referendum minimálním vítězství separatistů, které by Carlese Puigdemonta donutilo dumat velmi seriózně nad tím, zdali mu křehká většina stojí za velká gesta a případné zpřetrhání vazeb s Madridem. Chápu, že vzhledem k politickému postavení nebylo v moci španělského premiéra agitovat za vysokou volební účasti protiústavního referenda, tuto roli ovšem mohla sehrát média. Místo toho nechal premiér na účastníky referenda, včetně těch, kteří hlasovali pro setrvání Katalánská ve Španělsku, střílet gumovými projektily, čímž si stěží získal něčí sympatie. Čím to? Ačkoli se nepovažuji za znalkyni španělských politických poměrů, jako logické se jeví vysvětlení, že  Mariano Rajoy, jinak prý uvážlivý člověk, chtěl své zemi a světu ukázat sílu. Španělsku totiž vládla po deset měsíců úřednická vláda, poprvé v historii země se musely opakovat parlamentní volby a jeho pozice premiéra není z kategorie nejsilnějších.

Evropská unie zaujala k dění v Katalánsku příznačný postoj ve smyslu: „Nás se to až tak moc netýká, vyřešte si to ve Španělsku.“ Přitom protiústavní referendum nejspíše nastolilo do budoucna zajímavé téma. Katalánsko, stejně tak, jako například Skotsko, Valonsko či Vlámsko je součástí Evropské unie. Všechny oblasti, či spíše historicky uznávané územní celky, mají vlastní parlamenty. Například ve Valonsku odmítli loni ratifikovat obchodní dohodu s Kanadou a tomuto rozhodnutí se tehdy musela podřídit Belgie i EU. Rovná se tudíž vyhlášení samostatnosti uznávaného regionu automatickému vyhazovu z EU? A co konec v eurozóně, když eurem platí země mimo EU jako Andorra, Černá Hora či San Marino? Možná, že kdyby v Katalánsku místo o samostatnosti pořádali referendum ohledně užívání výkonných vysavačů, byla by reakce Bruselu mnohem přímější. 

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 16.10.2017 21:19 | karma článku: 17,52 | přečteno: 246x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,83 | Přečteno: 557x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6133x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik