Finanční gramotnosti není nikdy dost

23. 03. 2017 17:13:43
Na začátku týdne jsem si se zájmem přečetla informaci, že se Česká republika letos poprvé zapojí do mezinárodní iniciativy Global Money Week, tj. iniciativa podporující finanční gramotnost mladých lidí.

Jsem toho názoru, že co se člověk v mládí naučí, v dalších letech života, jako když najde, a proto mne tato zpráva potěšila. Stejně tak, jako před deseti lety mne překvapil neuvěřitelný zájem ze strany studentů o přednášky tehdy nováčka na katedře podnikové ekonomiky - Petra Zámečníka - na téma finanční gramotnosti a rodinných financí.

Nezbytnost výuky finanční gramotnosti s sebou logicky nese otázku, nežijeme náhodou spíše v čase finanční negramotnosti? Obávám se, že odpověď zní spíše ano. Proto nelze nesouhlasit s textem renomovaného odborníka na rodinné finance, docenta Luboše Smrčky, podle kterého „stav zadlužení českých rodin dosahuje výše, s jakou nemá česká společnost doposud žádné zkušenosti.“ V této souvislosti vítám společenskou poptávku po zřizování poraden při finanční tísni a dalších vzdělávacích center. Na druhou stranu se obávám, že realita dnešních dní je taková, že pro většinu legislativních zásahů v této oblasti platí jeden ze stěžejních zákonů geniálního vědce Isaaca Newtona – zákon akce a reakce. Newton byl mimochodem poslanec anglického parlamentu, který se postavil králi. V tomto případě reakce přichází v době, kdy je dluhový džin vypuštěn z láhve. A nemá cenu si namlouvat, že proces návratu džina na dno láhve a následné zašpuntování nebude nikterak snadné.

Předem souhlasím se všemi námitkami ve smyslu, že finanční gramotnost by měla být samozřejmostí. Vždyť žijeme v zemi, ve které kdysi hospodyňka pro pírko přes plot skočila. Takže místo pouček a lekcí stačí používat, tak, jako je tomu ostatně v řadě dalších lidských činností, selský rozum. Již podruhé v tomto textu se ovšem obávám, že i v tomto případě jsou na první pohled jednoduchá řešení velmi složitá. Díky trvalému růstu žijeme v době konzumu zaslíbených. Víra, mnohdy oprávněná, ve vlastní schopnosti, podpořená každodenní mediálně-politickou masáží, nás vede k opomíjení životní praxí tak často ověřeného pravidla o tom, že kdo si počká, ten se dočká. Z našeho jednání se vytrácí sebekázeň, schopnost odolat „konkurenci“ svého okolí v podobě nových aut, domů, dovolených. Potomkům se pak velmi těžko vysvětluje, že to, co je pořízeno na základě leasingu, hypotéky (byť v případě budování domova vzhledem k doposud lákavým úrokům tento dlouhodobý finanční závazek rovnající se ovšem rozumné investici doporučuji) či spotřebitelského úvěru, vlastně nebude nějakých pět, deset, možná i dvacet let naše. Byly vydány studie o tom, že euforie z nabytí nového hmotného či nehmotného statku bývá tak velká, že na jistý čas přebije otázky spojené s možností lapení do dluhové pasti. A bohužel zatím v případě osob neexistuje, na rozdíl od bank, povinnost zátěžových testů, jejichž výsledky by mohly ukázat, do jaké míry, a zdali vůbec, je schopen konkrétní jedinec svým finančním závazkům v budoucnosti dostát.

Filosof Voltaire kdysi pravil: „Jedna věcí, jež se v posledních staletích namáhal lidský duch nalézti je tajemství, jak dlužit více, než máme, a žít si přitom, jako bychom byli bez dluhů“. Jak ukazuje dnešní realita, platí slova francouzského filozofa i po takřka 250 letech. Proto finanční gramotnosti není nikdy dost!

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 23.3.2017 17:13 | karma článku: 18.75 | přečteno: 498x

Další články blogera

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 716 | Diskuse

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 4276 | Diskuse

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma článku: 26.68 | Přečteno: 606 | Diskuse

Eva Kislingerová

Nelžeme si. Koruna není „výkonná“

Nemám chuť vstupovat do diskuse na téma "koruna versus euro". Jsem mírným příznivcem společné měny, nicméně stav naší ekonomiky je nyní stejně takový, že další dva roky nemá o zahájení procesu přijetí eura smysl mluvit.

3.1.2024 v 7:29 | Karma článku: 36.54 | Přečteno: 3351 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 588 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 895 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 28.98 Průměrná čtenost 1341

Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...