Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neblázněme z matematiky, zkusme ji učinit „cool“

Jeden z největších mozků historie Albert Einstein řekl: „Matematika je jediný zaručený způsob, jak se zbláznit.“

Přestože se jedná o citát povedený, s jeho obsahem se, na rozdíl od Teorie relativity stejného autora, zcela neztotožňuji. V tomto směru jsou mi rozhodně bližší slova Jana Amose Komenského, podle kterého by se měly děti ve škole naučit číst, psát a počítat.

A právě počítání neboli matematika, je v poslední době hojně diskutovaným tématem. Od školního roku 2021/2022 se totiž bude jednat o povinný maturitní předmět na všech středních školách.  Jedním z důvodů tohoto rozhodnutí je pokles zájmu o kdysi povinnou zkoušku z dospělosti. Zatímco na jaře 2013 si jako maturitní předmět zvolilo matematiku 39,19 % studentů, letos na jaře se jedná o 25,07 %. Pakliže by se ve většině případů jednalo žáky, kteří si matematiku vybrali s cílem dalšího uplatnění jako nejsilnější předmět z volitelného maturitního portfolia, nejednalo by se, podle mého názoru, i přes jistý pokles zájmu o dvakrát alarmující skutečnost. Čísla z loňského roku ovšem bohužel hovoří o něčem jiném. Loni si matematiku zvolilo 27,16 % středoškoláků, přičemž 23% z nich maturitu nezvládlo. Fakt, že si takřka každý čtvrtý „matematický dobrovolník“ vybral předmět, ze kterého nakonec propadl, lze číst nejspíše tak, že si tato nemalá skupina věřila na matematiku více, než na jinou volitelnou disciplínu. Trochu děsivá, leč na reálných faktech se zakládající hypotéza.

Pojďme dál. Z údajů loňského roku, poskytnutých organizátorem maturit společností Cermat vyplývá, že maturitu z matematiky úspěšně zvládly tři čtvrtiny žáků. Jak také uvedl pan Zíka z této společnosti „více, než 10 % žáků dokázalo zvládnout test na 90 % a lépe.“ Zbytek maturantů z matematiky, tedy drtivá většina, se vtěsnal do široké kategorie chvalitebný – dostatečný. Dost dobře si proto nedovedu představit, jaká bude úspěšnost poté, co se matematika stane povinným předmětem? Zejména na učilištích a nástavbách, kde loni z matematiky propadlo 50 – 70 % maturantů. Co s tím? „Dvourychlostní“ matematika pro různé druhy středních škol?

Další otázkou pak je, jaké cíle jsou s povinnou maturitou z matematiky spojeny? V článku v Parlamentních listech mě zaujala mluvčí ministerstva školství, paní Klára Bílá, podle které je cílem v případě maturit z jazyka českého, angličtiny a matematiky „zajistit minimální znalost, takzvaná trivia těchto předmětů.“ I když i v tomto případě může platit „není trivium jako trivium“. Jako vysokoškolská pedagožka jsem takřka skálopevně přesvědčena o tom, že pokud se někdo propracuje po třinácti letech docházení na základní a střední školu k maturitě měly by být jeho znalosti z jakéhokoli předmětu, tedy i z předmětů nepovinných, nesčetněkrát vyšší, než minimální.  Pakliže tomu tak není, je něco špatně!

Přesto bych v případě referenda s otázkou: Povinná maturita z matematiky ano, či ne, volila první variantu. Osobně považuji matematiku za atraktivní a pro praktický život důležitou disciplínu. Považuji za selhání základního školství, že někteří adolescenti nerozumí pojmům jako je procento.  Zároveň si nejsem ani zdaleka jista tím, že povinnost činit cokoli vede automaticky k dobrým výsledkům. Pravda, těch statistických lze dosáhnout například v případě „minimalizace trivia,“ ale to není určitě záměrem.

Jako zásadní se mi v této chvíli proto jeví otázka, jak učinit matematiku pro žáky všech škol atraktivnější, přitažlivější, zajímavější? Pro odlehčení jeden televizní příběh. Podle vlivného britského listu The Guardian, zvýšil seriál Teorie velkého třesku z produkce BBC, jehož vědeckou serióznost podpořil svou účastí v jedné z epizod pan Stephen Hawking, zájem o vědecké obory, zejména pak o fyziku. Účast na univerzitních kurzech fyziky se totiž stala něčím z kategorie „cool“. Co zkusit udělat „cool“ i matematiku?

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 4.5.2017 22:54 | karma článku: 18,95 | přečteno: 486x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,84 | Přečteno: 560x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6134x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik