Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.

Obyvatelé Barcelony, Benátek, Říma, či Dubrovníku se bouří proti turistům, kteří po městech chodí s kufry na kolečkách a mobilem před očima ve snaze najít správnou adresu svého pobytu.

S ohledem na své aktuální postavení na pražském magistrátu jsem byla v poslední době opakovaně konfrontována s otázkou, zdali hrozí něco podobného i Praze a jak se s takovou „turistofobií,“ vypořádat? V případě druhé části otázky se jedná o úkol hodný Davida Copperfielda. Ve všech zmiňovaných městech jsem totiž v minulosti byla a nikdy jsem se ze strany místního obyvatelstva nesetkala byť jen se sebemenším náznakem agresivity vůči své osobě. Kromě toho nemám informace, z čeho možná „turistofobie“ pramení. Víceméně je to prezentováno tak, že je turistů moc.

Odpověď na první část otázky je poněkud obsáhlejší. Začněme ubytovacími kapacitami. Bez zdrojů sdílené ekonomiky má Praha k dispozici 795 ubytovacích zařízení, což je asi 42 000 pokojů s 91 880 lůžky. Tato čísla korespondují s měřitelnými výsledky návštěvnosti Prahy, čítající více než 7 miliónů ubytovaných turistů ročně. Podle Analýzy sdílených platforem existuje v Praze 18 586 dalších ubytovacích „prostor“ s celkovým počtem 71 600 lůžek. Řeč čísel tedy hovoří o reálném předpokladu ubytovat v Praze až 15 miliónů turistů ročně.

I největší stoupenec turistického ruchu na základě výše uvedených dat nejspíše pochopí, že i Praha bude muset začít řešit otázku jak s turistickým ruchem naložit do budoucna. Jedná se o komplikovaný, přímo až diplomatický úkol, neboť si lze stěží představit například zákaz vstupu turistů do staré Prahy a to v důsledku naplnění jakýchsi turistických kvót. Pravda tuším, že na Mauriciu musí počet turistů korespondovat s hotelovými kapacitami, leč tento přístup je u nás z mnoha důvodů neproveditelný a navíc sama jsem jeho odpůrcem. 

Ačkoliv zastávám zásadu, podle které by měl být vítán každý, kdo v dobrém přichází, stejně tak mě život naučil, že všeho moc škodí. Praha proto svádí boj o kvalitního zákazníka (rozuměj o turistu), jehož stěžejním motivem návštěvy není pořízení „selfie“ ve městě, které za směšný peníz nabízí mimořádné kvality. Byť turista sedící v centru města na kufru pojídajíc přitom bagetu vypadá pro někoho možná roztomile, přidaná hodnota pro Pražana je minimální. Nic proti pouliční konzumaci baget, ale přínosem je turista, schopný patřičně ocenit nabídku naší metropole.

Za tímto účelem byla podepsána dohoda o spolupráci s Vídní a Berlínem ohledně společné propagace v zámoří. Za bojem o movitějšího klienta stojí rovněž snaha narovnat cenovou politiku v oblasti ubytování a služeb, současná turistická klientela totiž nutí Prahu poskytovat za málo peněz, hodně muziky. V současnosti je tak vzhledem k enormní poptávce pražská křivka růstu ve srovnání s jinými destinacemi až ostudně plochá. Na pořad dne by se mělo v dohledné době rovněž dostat zpoplatnění vybraných památek. Mimochodem, například návštěva barcelonského skvostu La Sagrada Familia vyjde s průvodcem na cca 19 euro, návštěva věže na 4,50 euro. A přes veškerou úctu, kterou chován ke géniovi jménem Gaudí, jsem přesvědčena o tom, že pražské památky snesou s těmi v Barceloně jednoznačně srovnání.

Jak už jsem naznačila, turistický ruch je poslední dobou také fenoménem sdílené ekonomiky. Nic proti novým ekonomickým trendům. Mám ale dojem, že aktuální boj o turistu zákazníka nezpůsobil nic jiného, než povedený marketing vybraných služeb (takřka nabývám dojmu, že kdo nefandí Airbnb či Boooking.com je vyvrhel a zpátečník). Tento marketing pak úspěšně propaguje názor jisté skupiny turistů, pro které kvalita není na druhém, ale klidně například na desátém místě. 

Jsem často tázána, zdali by se Praha vyrovnala s úbytkem turistů? Podle statistiky poradenské společnosti KPMG z roku 2017 dosahují úhrnné příjmy z turistického ruchu částky sedmi miliard korun, což vypovídá o rostoucí tendenci. Tato suma ale neplyne výhradně jen do pražského rozpočtu, zčásti je příjmem rozpočtu státního. Vedle toho Praha peníze vrací turistickému ruchu formou investic do údržby, obnovy památek, zkvalitňování služeb či bezpečnosti. Osobně si myslím, že by se Praha bez příjmů z cestovního ruchu nepochybně obešla, nebylo by to ale „bez ztráty kytičky“. Navíc mi nepřijde rozumné rozbíjet dobře fungující stroj. Asi ale bude potřeba změnit taktiku a vycházet z toho, že kvantita se jen málokdy rovná kvalitě a dát světu najevo, že kvalita také něco stojí.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 17.8.2017 21:30 | karma článku: 16,04 | přečteno: 705x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,83 | Přečteno: 557x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6133x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  19:40

Nejvyšší soud USA se poprvé zabývá otázkou, zda mají bývalí prezidenti absolutní imunitu vůči...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Chcete peníze? Máme otázky! Jourová jménem Bruselu griluje Ficovu vládu

25. dubna 2024  19:25

Nikdo si nepřeje, aby Slovensko přišlo o peníze z evropských fondů, řekla ve čtvrtek...

Ázerbájdžán v Karabachu zboural arménskou vesnici, na místě staví mešitu

25. dubna 2024  18:55

Ázerbájdžán v jedné ze znovuzískaných vesnic v Náhorním Karabachu zbořil 200 let starý arménský...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik