Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravý rozum na pochodu

Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem dlouho dumala nad tím, zdali věnovat svůj blog možnosti mnoha výkladů ústavy, či politické neodpovědnosti? Nakonec jsem se rozhodla pro obě varianty.

Mezi nejčastěji používané termíny poslední doby se řadí ústava, ohýbání ústavy, rozdílné výklady, ústavní právník. Nepochybně tomu v horizontu týdnů nebude jinak, stačí se podívat na (bohužel) diametrálně odlišné názory ohledně prezidentské kandidatury bývalého premiéra, Mirka Topolánka. Zatímco ministerstvo vnitra tvrdí, že jeden zákonodárce může posvětit kandidaturu několika lidem, někdejší ústavní soudkyně a dnešní senátorka Eliška Wagnerové má naopak zcela jasno v tom, že v moci jednoho zákonodárce je podpořit svým podpisem maximálně jednoho kandidáta. Pan Topolánek, který vstupoval do hry o Hrad s tím, že je ten, kdo to umí, to tak nejspíše nebude mít jednoduché …

Minulý týden museli pro změnu ústavní právníci v souvislosti s „ohýbáním“ ústavy lidem vysvětlit, že „může“, se opravdu nerovná „musí.“ Někdo může, vcelku správně namítnout, že podstatný rozdíl mezi významem obou slov by asi měl znát i žák prvního stupně základní školy. Já si ovšem v této souvislosti pokládám otázku, čím to, že ústava, coby nejvyšší forma právního státu, nabízí tolik možností výkladu? Škoda, že žádný z tvůrců Ústavy České republiky z roku 1992 zatím nevysvětlil, proč tato nedává panu prezidentovi srozumitelný návod, jak se zachovat v okamžiku, pokud selžou tři pokusy na sestavení vlády. Možná by tím vyvrátili názory, podle kterých byla tehdejší ústava přizpůsobena prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi, který z pozice vyznavače nepolitické politiky usiloval o omezení vlivu politických stran …

Jako celoživotní optimistka ještě stále žiji v představě, že lidé chodí k volbám proto, aby si vybrali politickou reprezentaci, která bude, přes rozdílné názory řídit zemi k jejich prospěchu. O to více mne udivuje úsilí (stále ještě) předsedy TOP 09 pana Miroslava Kalouska o zablokování první schůze poslanecké sněmovny. Je právem pana Kalouska považovat 29,64 % voličů hnutí ANO za pomatence a zkrachovalce. Na druhou stranu si ho z pozice celoživotního ekonoma dovoluji upozornit na to, že jím plánované zablokování sněmovny rovnající se například neschválení rozpočtu, ovlivní negativně i životy jeho 5,31 % voličů. Ostatně, jsem přesvědčena o tom, že totéž ví i bývalý ministr financí …

Místo konstruktivní opozice vsadil pan Kalousek na konfrontaci a destrukci. Za svůj vzor pojal nejspíše do ČSSD se vracejícího Jiřího Paroubka, který na strategii spočívající v zablokování poslanecké sněmovny vsadil po volbách 2006. Tehdy se jednalo o, svým způsobem, účinnou taktiku, která přiměla tehdejšího předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska předstoupit po boku Jiřího Paroubka před novináře a oznámit dohodu o sestavení menšinové (!!!) vlády, proti které dnes pan Kalousek tak brojí. Ta se tehdy opírala o sílu 87 poslanců, tolerovanou 26 poslanci z řad komunistů. Naštěstí se proti panu Kalouskovi vzbouřila členská základna jeho tehdejší strany. V této souvislosti bych ovšem ráda připomněla, že v roce 2006 disponoval Jiří Paroubek „obstrukční“ silou 74 mandátů, což je přece jen mnohem více, než je dnešní počet poslanců TOP 09 …

Před nedávnem jsem poskytla rozhovor, ve kterém se podivuji nad tím, že se Piráti v pražském zastupitelstvu vrací do minulosti. Přesto takto učiním i já. Po předčasných volbách v roce 1998 umožnily hlasy voličů vznik dvou na české poměry stabilních koalic mezi ODS, KDU-ČSL a Unie Svobody, případně vítězné ČSSD, KDU-ČSL a Unie Svobody. Místo politického pragmatismu převládl osobní antagonismus. Pánové Lux s Rumlem nesnášeli Václava Klause, Ruml dštil oheň a síru na Miloše Zemana. Výsledkem byla tzv. Opoziční smlouva, po jejíž recyklaci, v jakékoli podobě rozhodně netoužím. Zdravý rozum a schopnost vypořádat se s povolební, realitou. To je to, oč tu dnes běží, nebo by alespoň běžet mělo…   

Autor: Eva Kislingerová | středa 8.11.2017 20:46 | karma článku: 21,47 | přečteno: 458x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,86 | Přečteno: 578x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6147x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 790x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4332x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik